مارلون براندوی ایرانی

🍂پاییز چه فصلیست که مارلون براندوی ایران را از ما گرفت.
از زمانی که فهمیدم این طور نیست که در تمام فیلم و سریال‌ها خود بازیگران صحبت کنند و مخصوصاً در آثار غیر فارسی اشخاصی که آنان را دوبلر می نامند به شخصیت‌ها جان می‌دهند؛ دنبال این افتادم که بدانم چه کسی و با چه مشخصاتی به جای مثلاً آلن دولون صحبت می‌کند؛ چه کسی نقش سلمان‌خان را می‌گوید و باز از آن موقع که دانستم تا مدت‌ها به جای بازیگران ایرانی هم دوبلر ها نقش‌گویی می‌کردند اشتیاقم به پیگیری هنر دوبله بیش از پیش شد و دقیقاً همان ذوق و شوقی که دوستداران سینما از خود نشان می‌دهند را من در پیدا کردن صاحبان صدای دوبلرها یافتم.
امروز باخبر شدم که در کمال تأسف آقای چنگیز جلیلوند نیز به علت کرونا از میان ما پر کشید. 🖤🖤🖤 او را مثل تمام ایرانی‌ها که با فیلم‌های پیش از انقلاب آشنایی دارند، به جای مرحوم محمدعلی فردین شناختم و بعد ها نقش‌های فراوانش را در آثار خارجی و ایرانی به سادگی تشخیص دادم و به معنای واقعی با صدایش زندگی کردم.
صدای استاد جلیلوند صدای خاطره هاست و تا ابد در ذهن علاقه مندان هنر دوبله باقی خواهد ماند.
علاوه بر صدای فردین استاد جلیلوند را به عنوان هنرمندی با حنجره‌ای طلایی و مارلون براندوی ایرانی می‌شناسند. مشهور‌ترین گویندگی‌هایش در فیلم‌های سینمایی خارجی به‌جای مارلون براندو، پل نیومن، برت لنکستر، ماکسیمیلیان شل، ریچارد برتون، پیتر اوتول، یول براینر، کلینت ایستوود، دین مارتین و… است.

این نوشته در متفرقه ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3 دیدگاه دربارهٔ «مارلون براندوی ایرانی»

  1. س می‌گوید:

    باز هم سلام 🙂

    از کوچه انجمن شاعران مرده می آیم!با اینکه مدتیست با فاصله زمانی اندک خبر مرگ و از دست دادن چهره های آشنا و ناآشنا آن هم بیش از یکی دو نفر در روز را می شنویم و دریافت می کنیم هنوز عادت نکرده ایم و نخواهیم کرد…واقعا چه می توان گفت جز دریغ که گنجینه دیگری را هم از دست دادیم؟عاالی و خاطره انگیز برای همه ما از همه نسلها! روحش شاد و یادش گرامی باد!

  2. س می‌گوید:

    باز هم سلام 🙂

    بله …مرگ اسطوره همه را شوکه کرد…هنوز از این خبر تلخ رها نشده خبر درگذشت زنده یاد پرویز حسینی…چقدر ایشان را دوست داشتم! از آن هنرپیشه های کاربلد و بسیار بی حاشیه بود بنده خدا! خدا بیامرزدش. روحشش اد و یادش گرامی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله امنیتی را در کادر بنویسید *