و حالا «پس از تو»

بالاخره برخلاف انتظارم به سراغ کتاب پس از تو نوشته‌ی جوجو مویز رفتم.

این کتاب در ادامه‌ی من پیش از تو نوشته شده‌است و تا حالا که نزدیک به صد صفحه از آن را خوانده‌ام، می‌توانم بگویم حداقل از مطالعه‌اش پشیمان نیستم.

در جایی از این کتاب می‌خوانیم:

«وقتی با ویل بودم، هرگز خودم را مهار نمی‌کردم. از همه چیز حرف می‌زدم. حرف زدن با او، راحت و آسان بود مثل نفس کشیدن به هیچ تلاشی نیاز نداشت؛ ولی حالا یاد گرفته‌بودم اصلاً از خودم حرف نزنم.»

به راستی ما در جامعه و در میان دوستان و حتی خانواده، چه قدر خودمان را سانسور می‌کنیم؟

چه قدر حرف برای گفتن در مورد خودمان داریم که از دیگران پنهانشان می‌کنیم؟

در زندگی، چند نفر هستند که بتوانیم به راحتی و به قول لوییزا، قهرمان این کتاب مثل نفس کشیدن با آن‌ها از خودمان بگوییم؟

اگر بخواهم مقوله‌ای را به نام شانس در زندگیم دخیل بدانم باید بگویم که من در این زمینه، همیشه شانس داشته‌ام و در هر برهه از زندگیم حداقل یک نفر بوده که بتوانم با او بی‌پرده از خودم حرف بزنم و مجبور نباشم جلویش نقش بازی کنم؛ هر چند که نمی‌دانم آیا آن شخص یا اشخاصی که من جلویشان تمام نقاب‌ها را از چهره‌ام کنار زده‌ام، همان طور که حرف‌هایم در ذهن من بوده‌اند، آنان نیز به همان وضوح متوجهشان شده‌اند یا نه؛ اما این را مطمئن هستم که دیگران خیلی راحت و به دور از تکلف، هنگامی که با من برخورد می‌کنند، تمام مکنونات ضمیرشان را برملا می‌سازند و اوقاتی پیش می‌آید که ساعت‌ها با یکدیگر حرف می‌زنیم.

شاید یکی از بزرگ‌ترین لذت‌های من در زندگی در کنار مطالعه، همین مصاحبت با افراد مختلف باشد که قسمت زیادی از زندگی من صرف همین کار می‌شود و نمی‌دانم نابینایی در این ماجرا چه قدر تأثیر داشته‌باشد که افراد به سادگی به من اعتماد می‌کنند و حرف‌هایی را که محال است به یک نفر غیر از من بگویند با من در میان می‌گذارند و چیزی که مسلم است من از این کار تا کنون، آسیبی ندیده‌ام و بسیار خوشحال هم هستم که توانسته‌ام بین این همه آدم که وقت سر خاراندن هم ندارند، گوش شنوایی برای درد‌های دیگران باشم؛ هر چند که در موارد بسیاری هم برایشان جز شنیدن کاری از دستم بر‌نمی‌آید.

این نوشته در متفرقه ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 دیدگاه دربارهٔ «و حالا «پس از تو»»

  1. ابراهیم می‌گوید:

    حسین خیلی کنجکاوم این کتابا رو بخونم پیداشون نکردم تو از کجا گرفتیشون؟؟؟؟؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله امنیتی را در کادر بنویسید *