در آستانه‌ی روز جهانی عصای سفید و نابینایان

دیشب که همراه دوستان مشغول گپ و گفت بودیم، تلویزیون هم روشن بود و برای این‌که بتوانیم راحت‌تر با هم صحبت کنیم، صدایش را کم کرده‌بودند، یکدفعه صدای خانم رفعت هاشمپور را شنیدم و از آن‌ها پرسیدم: چه فیلمی داره پخش میشه؟ یک نفر جواب داد: نمی‌دونم باید نگاه کنم ولی انگار یک کم‌توان ذهنی‌ای رو یکی داره کنترل می‌کنه و هدفش هم باید فرهنگ‌سازی باشه گفتم: حالا از کجا این قدر سریع تشخیص دادی؟ رفت و در epg تلویزیون اسم فیلم را پیدا کرد و گفت: معجزه‌گر گفتم: آره من این فیلمو دیدم در مورد زندگی هلن کلر هست اونی هم که نشون میده باید خود هلن باشه و کم‌توان هم نیست؛ هلن کلر نابینا- ناشنوا بوده ولی با وجود این مشکل باز تونسته به دانشگاه بره و لیسانس بگیره و کتاب بنویسه و کلی افتخارات دیگه هم داره.

دوستانم که از این قضیه حسابی تعجب کردند گفتند: مگه میشه؟ خیلی باید سخت باشه این جوری زندگی کردن.

من هم گفتم: اتفاقاً همون آقای ابوالوردی که چند وقت پیش اسمش رو بردید یک دختر داره به اسم نازنین که اون هم نابینا- ناشنواست و داره در رشته‌ی فرش‌بافی تحصیل می‌کنه. این را که گفتم فریاد حیرت و تحسینشان به هوا خاست که جل الخالق! چه قدر جالب! تو هر وقت میای پیش ما یک چیز عجیب و غریب داری که برامون رو کنی و بعد هم سؤالاتی در مورد چگونگی آموزش نابینا- ناشنوا‌ها پرسیدند که من هم بر اساس اطلاعاتی که در این مورد داشتم جواب دادم بعد هم باقیمانده‌ی فیلم معجزه‌گر را که از شاهکار‌های سینمای جهان است دیدیم.

خانم رفعت هاشمپور در این فیلم به جای آن سالیوان، معلم هلن کلر نقش‌گویی کرده‌اند که چون این گوینده‌ی توانمند خودشان نیز بازنشسته‌ی آموزش و پرورش هستند به خوبی از پس این کار برآمده‌اند و من که قبل از دیدن فیلم معجزه‌گر، کتاب داستان زندگی هلن کلر را خوانده‌بودم از معلم هلن، صدایی مثل خانم هاشمپور را تصور می‌کردم که با دیدن این فیلم بسیار زیبا، انگار از نزدیک با سختی‌هایی که در راه آموزش دادن به هلن کلر وجود داشته آشنا شدم و حسابی از دیدنش لذت بردم.

وقتی فیلم تمام شد همان کسی که گفته‌بود: هدفشون باید فرهنگ‌سازی باشه گفت: دیدید من درست حدس زده بودم حتی با دیدن یکی دو دقیقه از یک فیلم هم تونستم این مسأله رو پیشبینی کنم. من هم گفتم: بله درست گفتی حالا این‌که هدفشون فرهنگ‌سازی هست یا نه که احتمالاً باشه؛ ولی دلیل این‌که فیلم معجزه‌گر رو امروز پخش کردند باید این باشه که سه‌شنبه، روز جهانی عصای سفید و نابینایان هست و کلاً این موقع از سال باید انتظار پخش چنین فیلم‌هایی رو داشته‌باشیم فیلم‌هایی مثل بید مجنون، رنگ خدا، گل‌های داوودی و … که دوستان گفتند: تبریک میگیم! روزِت مبارک!

حقیقتش من دیگر حوصله‌ی این‌که به آنان بگویم این روز را تبریک نمی‌گویند و گرامی می‌دارند و نابینایی که تبریک ندارد و از این حرف‌ها را اصلاً نداشتم و فقط از لطفشان تشکر کردم.

زمانی به این مسائل خیلی اهمیت می‌دادم ولی حالا چه کسی این روز را به من تبریک بگوید و چه تسلیت و حتی اگر هیچ کاری هم نکند، برایم اصلاً مهم نیست.

خوشبختانه امسال قرار نیست در هیچ یک از مراسم‌هایی که به مناسبت این روز برگزار می‌شود، شرکت کنم و از این بابت خیلی خیلی خوشحال هستم.

شاید خودستایی باشد؛ اما احساس می‌کنم وظیفه‌ام را به عنوان یک نابینای موفق حداقل در مورد دیگران انجام داده‌ام و فقط آرزو‌های خودم مانده‌اند که باید بهشان جامه‌ی عمل بپوشانم؛ وگرنه کدام فعالیت اجتماعی بوده که من هم‌پای دیگران در آن شرکت نکرده‌ام؟ کدام فعالیت روزانه بوده که بشود به تنهایی انجامش داد و من از دیگران کمک گرفته‌ام؟

در طول سال‌هایی که درس خوانده‌ام، از فعالیت‌های جمعی گرفته تا کار‌های روزمره‌ای مثل آشپزی و لباس شستن و اتو کردن لباس‌ها و زدن ریش و سبیل و به تنهایی مسافرت رفتن و خلاصه هر کاری که فکرش را بکنید با شور و حرارت در مقابل دیگران انجام داده‌ام که نشان دهم به عنوان یک فرد نابینا چیزی از دیگران کم ندارم و می‌توانم تا حد زیادی که نیاز مبرم به بینایی نباشد کار‌هایم را به طور مستقل انجام دهم؛ ولی در آستانه‌ی بیست و هشت سالگی حس می‌کنم دیگر توانم ته کشیده و کار خاصی برای انجام دادن و چیزی که از آن به اسم فرهنگ‌سازی یاد می‌کنند باقی نیست و شاید این پیری زودرس باشد و شاید هم هر چیز دیگر که الآن نامش را نمی‌دانم.

الآن هم که شما این نوشته را می‌خوانید چون از قبل تنظیمش کردم که حالا به دستتان برسد این‌جا می‌بینیدش وگرنه من حتی به اینترنت دسترسی ندارم چه برسد به این‌که مطلب هم بنویسم.

این نوشته در متفرقه ارسال و , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

8 دیدگاه دربارهٔ «در آستانه‌ی روز جهانی عصای سفید و نابینایان»

 1. ابراهیم می‌گوید:

  سلام چندین ساله به بهانه های مختلف از رفتن به اون مراسمهای مزخرف و نمایشی در رفتم
  امسال هم که امتحان وکالت دارم و عمرا اگه اونجاها پیدام بشه.
  کاش جای تبریک و وعده های توخالی و بیخود یه وعده که از پسش بربیان رو عملی میکردن.
  ولی خوب تا بوده همین بوده و کاریشم نمیشه کرد.
  خدا کمی پول برای ضبط کتاب به من و یه سر سوزن عقل به اونایی که این سیاه بازیها رو راه میاندازن بده. هرچند که خوب این وسط نون خیلیا از این مراسما تو روغن میره

 2. س می‌گوید:

  سلام! 🙂

  پیش از هر چیز روزتان گرامی! (شکلک دسته گل تقدیم کردن) واقعا چه خوب که گفتید نباید تبریک گفت چون من یکی واقعا این مورد را نمی دانستم! (شکلک شرمندگی) خب چون یادم امد جز این مورد موارد بسیار دیگری هم از شما اموخته ام همین جا لازم می دانم بارها از شما سپاسگزاری کنم. (شکلک به احترام خم شدن)

  • حسین آگاهی می‌گوید:

   سلام. ☺
   بدون اغراق و تعارف های مرسوم خدمتتون عرض می کنم که شما یکی از مؤثر ترین افرادی هستید که با خوندن مطالب حس می کنم تونستم یک ذره در فرهنگسازی مفید باشم و این که همیشه حس و حالتون رو از نوشته های این جا توصیف می کنید برای من بزرگ ترین دلگرمیه.
   🙏🙏🙏
   💐💐💐🌷🌷🌷🌸🌸🌸🌹🌹🌹🌺🌺🌺🌻🌻🌻

   • س می‌گوید:

    سلام 🙂

    اوه واقعا نمی دانم الان چگونه باید از لطف و محبتتان سپاسگزاری کنم چون هم شرمنده ام به خاطر این که واقعا کاری نکرده ام و هم اینکه حسرت بسیار دارم که چرا واقعا نباید موثرتر باشم؟
    وای خدا چه تصویر زیبایی درست شده از این همه گل و…با اجازه جنابعالی می خواهم از همین تصویر بسیار زیبا در پایان پیام استفاده کنم!!! آخر بسیار زیبا شده خب!

    🙏🙏🙏
    💐💐💐🌷🌷🌷🌸🌸🌸🌹🌹🌹🌺🌺🌺🌻🌻🌻
    🌹🌹🌹
    🌺🌺🌺
    🌷🌷🌷
    🌸🌸🌸
    💐💐💐
    🙏🙏🙏

    • حسین آگاهی می‌گوید:

     سلام. ☺
     اگه واقعاً زیبا شده تصویر آخر کار اتفاقی بوده من فقط از مثبت ترین شکلک هایی که به عقیده ام وجود داشتند استفاده کردم ولی این که آیا در کنار همدیگه هم قشنگ میشن یا نه رو نمی دونستم
     خوب شده که قشنگ در اومده.
     نه فرهنگسازی باید از قدم های کوچک شروع بشه که مطمئن هستم شما همیشه دارید این کار رو انجام میدین و همین خودش بزرگ ترین کار هاست.
     در یکی از کتاب های نادر ابراهیمی خوندم که مگر نه این است که وظیفه هر کس این است که به اندازه ای که می تواند به آبادی زمین بپردازد؟
     و مگر نه این است که اگر هر کس چنین کند یک جهان آباد خواهیم داشت؟
     من کار های شما رو به همین مقصود تفسیر می کنم.

 3. ابراهیم می‌گوید:

  کتاب که زیاده الآن تصمیم دارم سوالات کیفری ساولانی مدنی قربانی و اگه شد تجارتشو ساده ساز متون حقوقی و اینابضبطیم
  کتاب جدید تست نداریم اونایی که هستن واسه چهار پنج سال گذشتست.
  ولی هرکدوم از اونا اینقده زیادن که فعلا جرات رفتن به طرفشونو نداشتیم. تا چی پیش بیاد ولی کتابای زیادی هم خوشبختانه تونستیم ضبط کنیم.

  • حسین آگاهی می‌گوید:

   خیلی عالی.
   من نتونستم به پیامت جواب بدم حقیقتش کتاب خاصی مد نظرم نیست ولی اگر لازم باشه در همکاری های مالی من هستم.
   به هر حال من هم استفاده نکنم بچه های همنوع که فرقی با هم نداریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله امنیتی را در کادر بنویسید *