از زندگی از این همه تکرار خسته‌ام

حالا که در شرف دفاع از پایان‌نامه هستم و با نگاهی به گذشته‌ی سپری‌شده و آینده در پیش رو درست نمی‌دانم برنامه‌ی بعدیم برای ادامه‌ی راه چیست؟

زمانی این قدر در خودم شور و حرارت احساس می‌کردم که بعضی موقع‌ها به خودم نهیب می‌زدم که: یواش‌تر! قرار نیست تو همه‌ی راه‌های نرفته‌ی دنیا را به تنهایی بروی!

قرار نیست تمام قله‌های دنیا را تو فتح کنی!

قسمتی از این همه آرزو را برای دیگران نگه دار.

اما حالا حس می‌کنم آن قدر درگیر روزمرگی‌ها شده‌ام که هیچ برنامه‌ی دقیقی برای آینده ندارم.

جالب این‌جاست که هنوز یک صدم آن همه رؤیایی را که شب و روز در سر می‌پروراندم محقق نکرده‌ام که این طور احساس خستگی می‌کنم ولی به هر تقدیر در دو سه ماه مانده به بیست و هشت سالگی، افکار انسان‌های پیر و فرتوت را در سرم می‌بینم و می‌دانم این اصلاً چیز خوبی نیست.

البته که طبق معمول بیشتر هم‌وطنان دلیل قسمت زیادی از این مشکلات را جبر محیطی و سوء مدیریت و چه و چه می‌دانم؛ اما این قدر هم تصور می‌کنم عاقل باشم که حالا که این طور هست چاره چیست؟ و به همین دلیل هم دنبال راه چاره می‌گردم.

به تازگی کار پاره‌وقتی پیدا کرده‌ام که فقط می‌توانم به عنوان یک کمک‌خرجی رویش حساب کنم وگرنه ابداً چیزی نیست که روح من را اقناع کند و حتی درآمدش هم فقط کفاف گذران زندگی دانشجویی را می‌کند؛ ولی هر‌چه که باشد از بی‌کاری و یک‌جا نشستن که بهتر است.

واقعاً این‌که از دنیا چه می‌خواهم را هنوز به درستی نفهمیده‌ام؛ تنها چیزی که به شدت به آن اعتقاد دارم غزلی از محمدعلی بهمنی است که تقدیمتان می‌کنم:

از زندگی از این همه تکرار خسته‌ام
از های و هوی کوچه و بازار خسته‌ام
دلگیرم از ستاره و آزرده‌ام ز ماه
امشب دگر ز هر که و هر کار خسته‌ام
دل‌خسته سوی خانه، تنِ خسته می‌کشم
آوخ … کزین حصارِ دل‌آزار خسته‌ام
بیزارم از خموشیِ تقویمِ روی میز
وز دنگ دنگِ ساعتِ دیوار خسته‌ام
از او که گفت یارِ تو هستم ولی نبود
از خود که بی‌شکیبم و بی‌یار خسته‌ام
تنها و دل‌گرفته و بیزار و بی‌امید
از حالِ من مپرس که بسیار خسته‌ام.

این نوشته در متفرقه ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله امنیتی را در کادر بنویسید *