دنیای هری پاتر

تا پیش از این که کتاب های هری پاتر نوشته خانم رولینگ را بخوانم، دید مثبتی نسبت به دنیای فانتزی نداشتم و فکر می کردم فانتزی این است که اتفاقات خارق العاده می افتد بدون هیچ قاعده و قانونی و آدم فضایی ها از سر و کول ساکنان سرزمین ها بالا می روند؛ اما بعد از این که این مجموعه هفت جلدی را خواندم و در مورد فانتزی نویسی هم کمی تحقیق کردم فهمیدم که فانتزی نیز قانون و قاعده خودش را دارد و اگر اتفاقات غیر طبیعی در آن می افتد هم بر اساس منطق خاص حاکم بر این آثار است؛ مثلاً اگر در کتاب هری پاتر جادوگری دیده می شود و افراد چنین توانایی هایی دارند در کتاب به این که این توانایی چه محدوده ای را در بر می گیرد و یا این که چه زمانی می توان از جادو استفاده کرد و کجاها در مورد جادوگری ممنوعیت وجود دارد، توضیحات کاملی دیده می شود.
مهم ترین دلیلی که شیفته دنیای فانتزی شده ام نبود محدودیت های موجود در دنیای غیر فانتزیست؛ به عنوان مثال هرگز در مکان های فانتزی خبری از معلولیت نیست و توانمندی افراد بیشتر بر اساس استفاده از مهارت های ذهنیشان سنجیده می شود تا زور بازوی آن ها و این که مرز های خیال در این آثار وسعت می یابند و موقع خواندن چنین کتاب هایی آدم از مسائل و درگیری های روزمره به کلی غافل می شود.
در کل با آن که هری پاتر برای گروه سنی نوجوان نوشته شده اما حس می کنم حرف های زیادی برای گفتن دارد که بیش از نوجوان ها نیاز است بزرگ تر ها به این پیام ها توجه کنند؛ مثلاً این سخن که مدیر مدرسه به هری می گوید چه قدر قابل تأمل است! «دلت برای مرده ها نسوزه؛ تو باید دلت برای زنده ها بسوزه مخصوصاً اون هایی که از عشق بهره ای نبردند.»

این نوشته در متفرقه ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

4 دیدگاه دربارهٔ «دنیای هری پاتر»

 1. ابراهیم می‌گوید:

  سلام حسین
  مدتی بود این طرفا نیومده بودم امروز که دیگه نمیدرسم گفتم یه سر بزنم.
  با خودم گفتم یه ساعتی اونجا مشغولم ولی فقط یه پست جدید دیدم خخخخخ
  کاملا باهت موافقم عاشق اینجور کتابام که البته صوتیشون خیلی کمه. یکی دیگه از کتابایی که تو همین سبک بود و من هنوزم گاهی تو ذهنم و گاهی هم کتابو یه نگاه میکنم پیپی جوراب بلنده که بنظرم خودت گذاشتیش تو محله خیلی کتابای با حالی هستن.
  راستی با دکترا به کجا رسیدی؟؟
  راستش تنها همین ایمیل رو دارم که رمزشو فراموش کردم و حس ساختن یکی دیگه رو هم فعلا ها ندارم.
  این شمارمه بهم بزنگ یا بِ اس ۰۹۱۴۲۶۷۰۶۲۵

  • حسین آگاهی می‌گوید:

   سلام.
   خب تازه این کامنت رو پیدا کردم.
   جوابش رو زیر اون یکی نوشتم.
   وردپرس دیوونه شده الآن فهمیدم که چرا پست هام منتشر نمی شدند مشکل رو حل کردم
   اگر وقت کردی به این جا سر بزن.
   امیدوارم این جا رو چک کنی.

 2. ابراهیم می‌گوید:

  سلام عجیبه من دیروز اینجا کامنت گذاشتم نبود.
  باهت راجب کتابایی از دسته ی هری پاتر پیپی جوراب بلند و اینا رو من خیلی دوست دارم.
  راستی با دکترا چکار کردی.
  ایمیلم هم رمزش یادم رفته فقط همین ایمیل رو دارم یه ساله قراره درست کنم یکی دیگه تا حالا نشده با شمارم تماس بگیر
  ۰۹۱۴۲۶۷۰۶۲۵

  • حسین آگاهی می‌گوید:

   سلام.
   چطوری؟
   خوبی؟
   دکترا سهمیه خیلی خیلی کم شده و ظرفیت ها هم همین طور.
   پارسال دانشگاه ما پنج نفر می گرفت و امسال دو نفر و سه نفر باقیمونده رو هم بین الملل گرفت احتمالاً می دونی بین الملل یعنی چی؟
   اگر بخوام خیلی خلاصه و مفید بنویسم باید بگم یکی از نوبت های دانشگاهه روزانه ها که نوبت اول حساب میشن شبانه ها نوبت دوم اگر اشتباه نکنم مجازی ها نوبت سوم و بین الملل ها هم نوبت چهارم هستند حالا کاری ندارم که نوبت سوم هستند یا چهارم ولی به هر صورت باید پولی بیشتر از شبانه ها بدن که از دانشگاه آزاد هم بیشتره و طبیعیه که من با وجود قبول شدن به سمتش نرم و فکرش رو هم نکنم.
   این قدر تراز های دانشگاه ها رو هم بالا گرفته بودند که دوستم با رتبه بیست و دو تهران و بهشتی هیچ کدوم حتی دعوت به مصاحبه هم نشد فاجعه است نه؟
   الآن بهت پیام میدم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله امنیتی را در کادر بنویسید *