در مورد کتاب من پیش از تو

چه قدر از خواندن کتاب من پیش از تو نوشته جوجو مویز لذت بردم!
این کتاب از آن هایی بود که دلم نمی خواست تمام شود و مدت ها پس از خواندنش من را در حال و هوای داستان نگه داشت.
اگر نخواهم ماجرای کتاب را لو داده باشم می توانم در موردش چنین بگویم که به نظرم هر کس با خواندن من پیش از تو می تواند برداشت خاصی از زندگی پیدا کند؛ یک نفر ممکن است بعد از مطالعه این کتاب، سخت، عاشق زندگی شود و کلی انگیزه برای ادامه دادن و مبارزه کردن پیدا کند و در مقابل یکی دیگر هم شاید به این فکر بیفتد که کاش من هم بتوانم هر زمان که دلم خواست سوت پایان بازی زندگیم را خودم بزنم و به قول معروف، غزل خداحافظی را بخوانم.
به نظرم این یکی از بزرگ ترین محاسن این کتاب واقع گرایانه است که نویسنده به هیچ وجه در پی تحمیل عقیده خود به مخاطبش نیست و فقط راوی ماجراهاست و این که خواننده در اثنای داستان یا آخرش چه قضاوتی داشته باشد را به خود او واگذار می کند؛ در حالی که بعضی از منتقدان این کتاب گفته اند که من پیش از تو، معلولان را سربار جامعه می داند و این مسأله ابداً صحیح نیست؛ چرا که من که خودم نابینا هستم و در زیرمجموعه معلولان قرار می گیرم؛ هرگز چنین برداشتی از کتاب نداشتم و حتی از گروهی هستم که بعد از خواندن من پیش از تو با کلی انگیزه جدید برای زندگی کردن آشنا شدم و حتی تصمیم دارم به زودی یک بار دیگر هم این کتاب شور انگیز را بخوانم.
نویسنده دو کتاب دیگر در ادامه من پیش از تو نوشته است؛ اما به شدت مردد هستم که آیا آن ها را هم بخوانم یا نه؟ چرا که اغلب کتاب هایی که در ادامه شماره های قبلیشان نوشته شده اند نتوانسته اند آن عظمتی را که در کتاب پیشین بوده است با خود همراه کنند و این که در کل از پایان هایی که جای فکر کردن برای مخاطب هم باقی می گذارند مبنی بر این که از این جا به بعد خودِ مخاطب، سرنوشت قهرمان را حدس بزند خیلی لذت می برم؛ ولی از این که شاید دو کتاب بعدی جوجو مویز ممکن است استثنا باشند و حرف های تازه ای برای گفتن داشته باشند هم نمی توانم بگذرم.

این نوشته در متفرقه ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5 دیدگاه دربارهٔ «در مورد کتاب من پیش از تو»

 1. س می‌گوید:

  باز هم پس از مدتها سلام! 🙂

  ببخشید که باز هم دیر شد ولی خب دیگر این روزها انگار همه گرفتارند و درس و کار و تکلیف و چیزهای دیگر دارند من هم به گونه ای مشابه همینطور! شکلک شرمندگی! چه خوب و زیبا در مورد تاثیر ماندگار این کتاب گفتید…این که برداشتها برای همه یکسان نیست هم موضوع را جالبتر می کند…باز یادم آمد به حسرت همیشگی که کاش بیشتر وقت آزاد می داشتم که بیشتر بتوانم کتاب بخوانم…

 2. س می‌گوید:

  سلام! 🙂

  باور کنید تنها بیان یک حقیقت بوده! 🙂 به امید خدا همچنان همین گونه هم باقی خواهد ماند! 🙂
  بله واقعا کاش بتوانیم بیشتر و بیشتر کتاب بخوانیم. راستی توانستید کتابهایی که در جستجویشان بودید را بیابید؟ شاید البته بهتر بود می پرسیدم این روزها در جستجوی چه کتابهایی هستید؟

  • حسین آگاهی می‌گوید:

   سلام.
   این روز ها به شدت درگیر آماده شدن برای دکترا که سوم اسفند برگزار میشه هستم و برای همین هم این جا فعال نیستم.
   شرمنده که این قدر دیر جواب دادم.
   راستی ویندوز ده رو بروز کردم و حالا کلی شکلک هست که می تونم ازشون استفاده کنم و نرم افزار هم می خوندشون ولی خب خیلی هاشون رو نمی دونم کاربردشون چیه دقیقاً.😊

 3. س می‌گوید:

  سلام! 🙂
  خواهش می کنم..دشمنتان شرمنده…چه خوب شد که این نوشته را دیدم.راستش دیگر داشتم نگران میشدم البته باز هم می گفتم روزهای امتحانهاست و حتما گرفتاری درسی دارید که خوشبختانه درسی هم بوده که جای شکرش باقیست.:)

  بله شکلها چیزهای خوبی هستند… همین که در پایان گذاشته اید هم لبخند ملایم دلنشینی دارد با چشمانی که با آسودگی بسته ست و شکل نیم دایره دارد…اما گونه هایش که از شدت شرم قرمز قرمز شده هم جالبست…در حد آتش گرفتن و شعله ور شدن سرخ شده! بی صبرانه منتظر دیگر شکلکها هستم!
  اوه ببخشید..باید می نوشتم بی صبرانه منتظر خبر پذیرفته شدن شما در آزمون دکترا خواهم بود..می دانم که این بار هم موفق خواهید بود…:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله امنیتی را در کادر بنویسید *