چه کتاب هایی بخوانیم؟

با چند نفر از دوستانم بحث هایی داشتیم مبنی بر این که آیا هر کتابی ارزش خواندن دارد یا نه؟ و این که با وجود چاپ کتاب های فراوان در کل چه کتاب هایی بخوانیم خوب است؟
فارغ از بحثی که کردیم پاسخ را از زبان صمد بهرنگی نویسنده ماهی سیاه کوچولو، کچل کفترباز، تلخون، سرگذشت دانه برف و کلی کتاب خواندنی دیگر که بیشتر در حوزه ادبیات کودک و نوجوان نوشته شده اند؛ اما قطعاً مخاطبان صمد بهرنگی تنها بچه ها نبوده اند، تقدیمتان می کنم:
«بعضی ها می گویند هر کتابی به یک بار خواندنش می ارزد؛ این حرف چرند است! در دنیا آن قدر کتاب خوب داریم که عمر ما برای خواندن نصف نصف آن ها هم کافی نیست. از میان کتاب ها باید خوب ها را انتخاب کنیم؛ کتاب هایی را انتخاب کنیم که به پرسش های جوراجور ما جواب های درست بدهند، علت اشیا و حوادث و پدیده ها را شرح بدهند، ما را با اجتماع خودمان و ملت های دیگر آشنا می کنند و ناخوشی های اجتماعی را به ما می شناسانند.
کتاب هایی که ما را فقط سرگرم می کنند و فریب می دهند، به درد پاره کردن و سوختن می خورند. بچه ها قصه و داستان را با میل می خوانند. قصه هایی با ارزش می توانند شما را با مردم و اجتماع و زندگی آشنا کنند و علت ها را شرح دهند.
قصه خواندن، تنها برای سرگرمی نیست؛ بدین جهت من هم میل ندارم که بچه های فهمیده، قصه های مرا تنها برای سرگرمی بخوانند.»

این نوشته در متفرقه ارسال و , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 دیدگاه دربارهٔ «چه کتاب هایی بخوانیم؟»

 1. س می‌گوید:

  سلام! (:
  بله! بله! به نکته بسیار ظریفی اشاره کردید..البته منظورم هم نوشته شما بود و هم آن بخش ازنوشته جناب صمد بهرنگی که آن هم البته بخشی از نوشته شما بود! با همه اینها اما باید یک چیزهایی را حتما همین جا اعتراف کنم و آن هم اینکه چه در گذشته و چه در حال و به احتمال زیاد در آینده ای که هنوز نیامده مواردی بوده ، هست و خواهد بود که می دانستم /می دانم چیزی برای آموزش نداشته و ندارند اما با همه اینها گویی بخشی از یک عطش سیری ناپذیر در وجودم را سیراب کرده یا می کند…شکلک سرخ شدن از شدت شرمندگی

  • حسین آگاهی می‌گوید:

   سلام.
   برای خودم هم بار ها پیش اومده و شک ندارم باز هم پیش خواهد اومد که کتاب هایی خوندم صرفاً به خاطر خوندن نه برای آموزش و نه برای درس گرفتن.
   پس نیازی به شرمندگی نیست چرا که هم دردیم خخخخخخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله امنیتی را در کادر بنویسید *