پدر و پسری که ما را سخت، تحت تأثیر قرار دادند

در آخرین سفری که با چند نفر از دوستانم به خارج از شیراز رفته بودیم، یکی از دوستان که انسان بسیار محترم و شریفیست پسر تقریباً شانزده ساله اش را نیز به همراه آورده بود؛ این پدر و پسر رفتاری بسیار شایسته نسبت به هم داشتند و مخصوصاً پدر تمام حواسش در همه وقت ضمن این که ابداً باعث لوس شدن پسر نمی شد به فرزندش بود و چنان عشق و محبتی را نثار پسر می کرد که مطمئنم جملاتی را که زمانی در کتاب شوهر آهو خانم نوشته علی محمد افغانی خوانده ام، به زیبایی هرچه تمام تر به منصه ظهور می رساند. هر چند که معتقدم در کتاب رمان هرگز نباید چنین جملاتی آن هم به این شکل، عریان و مستقیم بیان شوند.
آن جملات چنین است:
«آیا وظیفه پدر، طبق نظریه ارسطو و تعالیم اسلام این نیست که در رأس خانواده قرار بگیرد و این اجتماع کوچک را در راه خیر و صلاح، حق و حقیقت راهبری کند؟ که تخم پرستش را در دل فرزند بپاشد؟ و با شفقت های پدری و عدل و داد، آن را آبیاری کند؟
فرزندی که طعم محبت پدری را نچشیده باشد، مشکل است بتواند پرستش خدای را آن طور که شاید و باید درک کند.
پاسکال نیز بر این عقیده بود که محبت، اصل و ایجاد کننده ایمان و تنها راه وصول به ذات باری تعالی است.»
و جالب ترین نکته برای من و بقیه همراهانم این بود که آن پسر موقع نماز بدون هیچ سر و صدا و ریاکاری هایی که معمولاً در چنان سن و سالی از نوجوانان دیده می شود، به آرامی و در حالی که هیچ توجهی را به خود جلب نمی کرد، رفت و نمازش را خواند و به جمع ما برگشت.
امیدوارم این پدر و پسر و تمامی کسانی که سعی دارند گل و بوته های باغ زندگی را با عشق و محبت آبیاری کنند، همیشه در کار هایشان موفق و پیروز باشند.

این نوشته در متفرقه ارسال و , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5 دیدگاه دربارهٔ «پدر و پسری که ما را سخت، تحت تأثیر قرار دادند»

 1. س می‌گوید:

  سلام شکلک لبخند
  خب من اینجا را تازه دیدم. چند دقیقه پیش تنها یک نوشته برای شهریور ماه می دیدم و البته چه خوب شد که همین امشب دیدم چرا که چنین نوشته ای یک بار دیگر به یادم آورد چه چیزهایی این روزها همه ما در زندگی کمتر می یابیم با اینکه هم از زیباترینها هستند و هم از باارزشترینها و اینکه به کجا می رویم این روزها؟کاش بیشتر و بیشتر بشوند این چیزها..کاش!
  آفرین به این پدر و پسر!
  به چه شکل جالبی به برخی نوشته ها در کتاب “شوهر آهو خانم” اشاره کردید…بله..موافقم…زیادی مستقیم اشاره کردن در نوشته چندان جالب نیست…

  • حسین آگاهی می‌گوید:

   سلام.
   تعجب نکنید از این که گاهی وقت ها میاید و با وجود این که کسی این جا نیست یک دفعه یک نوشته منتشر میشه.
   من هر زمان که چیزی به ذهنم می رسه و وقت می کنم میام و داخل سایت مطلب می نویسم ولی تاریخشون رو برای چند روز بعد تنظیم می کنم و به وردپرس که سیستم این سایت بر اساس اون طراحی شده می سپارم که خودش به طور زمان بندی ای که من بهش دادم مطلب یا مطالب رو در تاریخ تنظیم شده منتشر کنه.
   خیلی باحاله این امکان اتفاقاً همین الآن به ذهنم رسید در مورد همین قضیه بود که متن به او بگویید دوستش دارم رو نوشتم و همین امکان بهانه ای برای از اون سریال نوشتن شد.
   ولی واقعاً این پدر و پسر محشر هستند محشر!

 2. س می‌گوید:

  سلام. شکلک لبخند
  به به! چه جالب! نمی دانستم و واقعا تصور می کردم همان زمان شما هم اینجا بوده اید…واقعا جالب بود! خب چه خوب که باز هم بهانه ای پیدا شد که از سریال “به او بگویید دوستش دارم” بگوییم! از شما چه پنهان حتی در سایت درخواست و پیشنهاد شبکه آی فیلم و حتی خود شبکه ۳ هم بازپخشش را مطرح کردم ولی نمی دانم به چه دلیل هنوز رخ نداده. گویا در سروش سیما هم نیست. این دیگر واقعا عجیبا غریبا!!! شکلک چشمان و دهان باز از شگفت زدگی!!!
  تا یادم نرفته کاش همه همچون این پدر و پسر “محشر” بودند!!!!

  • حسین آگاهی می‌گوید:

   سلام.
   جالب این جاست که من هم با یکی از دوستانم که در رادیو تهران کار می کنه مطرح کردم که یه جوری با آشناهایی که در تلویزیون داره به گوششون برسونه که این سریال رو هم در سریال های چند بار تکراری فقط یک بار تکرار کنند و به اون هم یکی از کارکنان اون جا گفته باشه سعی می کنیم.
   به نظرم از این بدتر نمیشه جواب سر بالا داد!!!!

   • س می‌گوید:

    سلام. شکلک لبخند
    واقعا چه کار خوبی کردید که به دوستتان گفتید به آنها در تلویزیون بسپارند پخش دوباره این سریال را.هنوز هم هر چه فکر می کنم نمی دانم دلیل پخش نشدنش تا به امروز چه بوده؟!سریالهای مربوط به جنگ و دفاع که از موضوعهای مورد علاقه رادیو و تلویزیون بوده!هنرپیشه ها یش هم که فکر نکنم مساله دار باشند.شاید بد نباشد بگردیم ببینیم هنرپیشه هایی که نقش بازی کردند در سریال صفحه ای چیزی ندارند آنجا از آنها هم خواهش کنیم سریال دوباره پخش شود!!.چاره ای نیست جز این که همچنان به تلاشمان ادامه بدهیم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله امنیتی را در کادر بنویسید *