برای چشم هایم

ما نابینایان برای مطالعه -چه درسی و چه غیر درسی- از سه منبع می توانیم استفاده کنیم.
یکی کتاب های بریل که به خاطر هزینه زیادی که چاپشان در پی دارد، مخاطبان چندانی ندارند؛ از طرفی هم حجم کتب بریل نسبت به خط معمولی تقریباً صفحه ای سه برابر بیشتر است؛ یعنی مثلاً یک کتاب معمولی پانصد صفحه ای را اگر بخواهند به صورت بریل در بیاورند می شود چیزی حدود هزار و پانصد صفحه. از این رو میزان چاپ چنین کتاب هایی در مقایسه با بازار نشر بسیار کم است.
دوم کتاب های متنی که اگر تایپ شده باشند و به عنوان مثال عکس صفحاتشان را اسکن نکرده باشند با نرم افزار های فارسی خوان قابل خواندن هستند؛ هر چند که همه انواع نرم افزار های گویاساز فارسی اشکالاتی دارند و به هر حال صدایی ماشینی دارند و کلی درد سر های دیگر به علاوه آمار بسیار پایین چنین کتاب هایی؛ اما خوشبختانه در میان نابینایان علاقه زیادی به کتاب های متنی وجود دارد.
سوم کتاب های گویا که یک نفر بینا کتاب را می خواند و صدایش را در نوار کاست، انواع mp3 player ها، voice recorder یا کامپیوتر ضبط می کند و نابینایان و حتی افراد بینا می توانند به جای گوش کردن بسیاری چیز ها که ارزش وقت گذاشتن ندارند چنین کتاب هایی را بشنوند. اگرچه که این کار هم مشکلات خاص خودش را دارد از جمله کمبود چنین کتاب هایی در موضوعات مختلف، کمبود گوینده های ماهر و … اما باید هر نابینایی قبول کند که اگر افرادی نباشند که کتاب ها را -چه درسی و چه غیر درسی- برایش ضبط کنند به هیچ وجه نمی تواند تحصیل کند؛ چون حتی در دوران مدرسه هم همه کتاب ها برای ما به خط بریل چاپ نمی شوند چه برسد به دانشگاه که دانشجویان نابینا رها می شوند بدون هیچ حمایتی از طرف دولت یا مؤسسه های مردم نهاد. همین دانشگاه شیراز هم که من در آن تحصیل می کنم هیچ بودجه ای به نابینایان و کم بینایان اختصاص نمی دهد که بتوانند با آن جزوات و کتاب های درسیشان را ضبط کنند؛ تا حالا هم هر نابینایی که دانشگاه قبول شده یا خانواده اش برایش کتاب ها و جزوه هایش را ضبط کرده اند و یا دوستانش چنین کاری را برای او انجام داده اند.
همه کسانی که برای ما کتاب می خوانند -چه خانواده، چه دوستان، چه برخی سایت های اینترنتی مثل audiolib.ir یا irtanin.com یا رادیو فرهنگ و رادیو تهران- همه و همه چشم ما هستند.
چشم هایی که تنهایی ما را با دنیای سحر انگیز کتاب های مختلف پر می کنند و ما را با جهان پیرامون بیشتر آشنا می کنند.
چشم هایی که برایمان از خانم جوی فیلدینگ و کتاب هایش: بیگانه ای با من است، بوسه خداحافظی با مادر، زمانی برای گریستن نیست، ژرفای زندگی و … می گویند.
چشمانی که از کتاب های طنز عزیز نسین: موخوره، پخمه، تاکسی پنج ریالی و … می گویند.
همان هایی که از دنیای ویلیام فاکنر و خشم و هیاهو، پشه ها، گور به گور، اسب های خالدار، یک گل سرخ برای امیلی و … او حکایت می کنند.
چشم هایی که روایتگر کتاب های پلیسی خانم مری هیگینز کلارک: شب آرام، کریسمس در خانه خواهم بود، پیش از این که بگویم خداحافظ و … هستند.
آنان که کتاب های ژوزه ساراماگو، نویسنده پرتغالی: بالتازار و بلموندا، دخمه، بینایی، کوری، سال مرگ ریکاردوریش، همه نام ها، مرد تکثیر شده و … را برایمان می خوانند.
و کلی کتاب از نویسنده های ایرانی، آمریکایی، فرانسوی، روسی و … در موضوعات مختلف.
درست است که چشم های ما نمی بینند؛ اما اگر این چشم ها را هم نداشتیم حتی تصورش برایم امری محال است چه برسد بتوانم بنویسم آن وقت چه می شد!
تقدیم به همه چشم هایی که برایمان گاهی از عشق می خوانند و گاهی از عرفان، گاهی از ترس می خوانند و گاهی از شجاعت، زمانی حکایتگر استقامت و بردباری و تلاشند و زمانی هم داستان از سستی و تنبلی می گویند. زمانی ما را در گستره تاریخ چندین هزار ساله بشریت همراهی می کنند و گاهی هم سخن از آینده می گویند.
کاش می توانستم شاعر آن چشم ها باشم..
پی نوشت:
البته کتاب های صوتی در زمینه های دیگری هم موجود هستند و فقط این چند مورد که نوشتم، به نظر خودم بهترین ها بودند. راستی کتاب استاد عشق از آقای ایرج حسابی پسر مرحوم پروفسور حسابی هم از قلم نیفتاد و دوست داشتم جدا بنویسم در موردش که این جا می نویسم.
این کتاب هر وقت که از همه جا خسته شوم و احساس کنم به بنبست رسیده ام به من نیروی دوباره می دهد؛ در توضیح برای کسانی که این کتاب را نخوانده اند باید بگویم که سرگذشت مشکلات و موفقیت های دکتر حسابیست از زبان پسرشان. با خواندن استاد عشق می فهمیم چه قدر عشق به هستی و وطن و عزیزان می تواند عامل جلو برنده انسان باشد؛ حتی اگر همه عالم هم بخواهند سد راه شوند باز اگر عشق باشد کاری از دست هیچ کس ساخته نیست.

این نوشته در متفرقه ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله امنیتی را در کادر بنویسید *